Maradandó mozgásállapotbeli változás az élet bármely szakaszában keletkezhet, lehet veleszületett, vagy későbbi életkorban szerzett (pl. traumás sérülés, stroke, agydaganat), illetve időskori degeneratív állapotromlás miatt kialakuló mozgáskorlátozottság (pl. Parkinson-kór).
A képességek és kompetenciák között vannak olyanok, melyek a biológiai károsodás esetén szükségszerűen károsodnak és olyanok, melyek kialakulásában a biológiai károsodás csak átvitt vagy részleges szerepet játszik, mivel a tulajdonság kialakulása nagymértékben függ környezeti és személyes tényezőktől. A motoros tényezők például önmagukban nem okoznak értelmi fogyatékosságot, de befolyásolhatják a kognitív fejlődést, így az nem tud a képességeknek megfelelően kibontakozni.
Az emberi mozgásrendszer összetett rendszer, amelyben a mozgást a mozgatórendszer és az idegrendszer összerendezett, egységes működése biztosítja. Bármelyik rész sérülése tartási, mozgási elváltozást okozhat, és átmeneti vagy maradandó motoros vagy szenzoros képességváltozást idézhet elő.